Büyük yangın durdurulamıyor! 'Elimiz kolumuz bağlı bir şey yapamıyoruz'

8853 izlenme12 Ağustos 2019
Reklamlar
Balıkesir'in Marmara ilçesinde çıkan orman yangını yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Havadan müdahale edilen yangını söndürme çalışması sürerken, etkili olan rüzgar çalışmaları zorlaştırıyor. Marmara Belediye Başkanı Aksoy yaptığı açıklamada, "Yerleşim yerlerine kadar geldi. Elimiz kolumuz bağlı bir şey yapamıyoruz" dedi. Yangın nedeniyle 60 ev tahliye edildi.

"BİR ŞEY YAPAMIYORUZ"

Bir televizyon kanalına açıklama yapan Aksoy şunları söyledi:

"Yerleşim yerlerine kadar geldi. Elimiz kolumuz bağlı bir şey yapamıyoruz. Saatte 70-80 kilometrelik bir rüzgarla yerleşim yerine ilerliyor. Birkaç otelimiz evimiz yangınla arasında 20-30 metre mesafe kaldı. Helikopter yangın ikmaline gitti. Bir iki helikopter gelecek diye bekliyoruz, büyük bir sıkıntı var. Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor maalesef.

Karadan müdahale yapıyoruz. Belediyenin bir tane arazözü yandı. Ensterasan bir rüzgar, tam kontrol altına alınıyor, rüzgar yön değiştirince yeniden alevleniyor. Bize helikopter gelecek deniliyor ama şu anda helikopter bekliyoruz. Manastır mevkiine doğru yangın ilerliyor. Yolun altındaki otele kadar alevler geldi. Çam kozalakları patladığı zaman bomba etkisi yapıyor, metrelerce ilerleyip yangının yayılmasına neden oluyor. Helikopter müdahale etmezse yangın büyüyecek. Oteldeki müşteriler ve bazı yerleşim yerlerindeki vatandaşlar tahliye ediliyor. Çok şiddetli bir rüzgar var. Bir anda alevin yayılması tahmin edilir bir durum değil. Tatil beldesi olduğumuzdan dolayı otellerimiz dolu durumda. Tek noktadan çıktı yangın, bir vatandaş evini temizlerken otları yakması çıktığı tahmin ediliyor. Kozalaklar patlayınca onlarca metre ileride de yangın çıkarmış. Rüzgar önce sağa doğru gidiyordu, son bir saatten bu yana tersine döndü. Yerleşim yerlerine geldi. Manastır'daki otelimiz ve 2-3 evimiz yangınla iç içe. Bu büyük bir yangın, karadan yapacak bir şeyimiz yok. Kesinlikle helikopterin müdahale etmesi gerekiyor."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'li Çorum Belediye Meclis Üyesi Diyanet'i eleştirenlere Ümit Yalım Belgeler ile Konuştu!.. 'BAKAN İSTİFA' CHP'li Ali Çelebi AKP ve FETÖ Hainlerini Meclis'te Bir Bir Açıkladı Erdoğan noktayı koydu! İşte af yasasında son durum

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Ekrem İmamoğlu, Kendisine "Ahmak" diyen Bakan Soylu'ya Cevap Verdi