Test Kiti 'ABD'ye Satılıyor' 500 BİN

30 izlenme19 Mart 2020
Reklamlar
TBMM'de düzenlenen özel oturumda corona virüsü salgınıyla ilgili bilgilendirme yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "ABD’ye 500 bin tanı kiti siparişi aldık. " dedi.

YARKADAŞ UYARMIŞTI
Öte yanda Gazeteci Barış Yarkadaş, Türkiye'de Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde bir firmanın koronavirüs test kitini ürettiğini, bu kitin başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya ihraç edildiğini Sağlık Bakanlığı'nın ise koronavirüs kitini bu firmadan almadığını açıklamıştı.

VAKA SAYISI ARTIYOR
Dünya genelinde yayılan corona salgınında Türkiye'de vaka sayısı 191'e, ölü sayısı ikiye çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de düzenlenen corona virüs oturumunda, salgınla ilgili son bilgileri paylaştı. Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

GÜNDE 10-15 BİN TEST
* Yarın itibariyle hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Yakında neredeyse bütün büyük şehirlerde test yapabiliyor olacağız. Bugüne kadar 10 bini aşkın test yaptık. Hedef günlük 10-15 bin test. Kendi yerli tanı kitimizi geliştirdik. ABD’ye 500 bin tanı kiti siparişi aldık. Risk altında çalışan sağlık personelinin çalışmasıyla yeni bir düzenleme yaptık. Riskten korumak istiyoruz. Sağlık personelimiz yoğun çalışmak zorunda. İzinleri iptal ettik. Riskleri artmış durumda.”

‘KORUYUCU TEDBİRLERİ ERKEN ALDIK’
“ Umreden gelen vatandaşlarımız önce evlerinde, pozitif vaka görülmesinden sonra yurtlarda izole edildi. Riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldık. Corona Virüsü Bilim Kurulu’nu oluşturduk. Tüm dünyadan gelen verileri analiz ettik. Avrupa daha vakaların farkına varmamışken, ülkemizde rehber çalışmaları başlamıştı.”

‘OLASI KÖTÜ SENARYOLARA HAZIRIZ’
* Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 şehirde 36’ya çıkacak. İki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle birlikte, bugün itibarıyla 18 merkez çalışıyor. Hastalığın ülkemizde yayılarak bir salgın halini alması durumunda toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesi var. Olası kötü senaryolara hazırız.”

YARKADAŞ DÜN AKŞAM ‘ABD ALIYOR, SAĞLIK BAKANLIĞI ALMIYOR’ DEMİŞTİ
Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programının konukları Doktor Serdar Savaş, gazeteciler İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu ve Barış Yarkadaş'dı. Programda CHP 26. Dönem Milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş, Türkiye'de Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde bir firmanın koronavirüs test kitini ürettiğini, bu kitin başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya ihraç edildiğini Sağlık Bakanlığı'nın ise koronavirüs kitini bu firmadan almadığını açıklamıştı.
loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar İhalesinde Elendi, İhale Okçular Vakfının Eski Genel Müdürüne Verildi 8 Büyüklüğünde Deprem Oldu Müjdat Gezenin Efsane Konuşması Paylaşım Rekoru Kırıyor EN ÇOK VAKANIN OLDUĞU 5 İL

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Şarkıcı Haluk Levent'in Acı Günü